Archive for Wednesday, May 16, 2001

Frontier League Track Meet results

May 16, 2001

FRONTIER LEAGUE

Thursday at Gardner

Boys team scoring: Baldwin 144, Louisburg 127, Eudora 74, Wellsville 56, Paola 39, Anderson County 34, Osawatomie 33, Gardner-Edgerton 23, Spring Hill 16, Prairie View 12.

Baldwin, Eudora, Wellsville placings

Javelin - 1. Hugh Murphy, B, 189-4. 2. Eric Brown, B, 187-7. 3. Cody

Lauber, E, 152-4.

Pole vault - 3. Nate Cleveland, E, 12-0.

Long jump - 2. Andy Hannon, B, 19-10 3/4. 5. Bo Donora, B, 19-6 1/4. 6. Micah Mason, B, 19-3 3/4.

Shot put - 1. Murphy, B, 51-8 1/2. 3. Josh Flett, W, 48-10 1/2. 5. Witt Hinton, B, 43-1 1/2. 6. Clawson, E, 42-9 3/4.

4 x 800 relay - 1. Baldwin 8:42. 3. Eudora 8:47.8. 6. Wellsville 9:16.55.

High jump - 2. Eric Black, B, 6-0. 3. Fisher, W, 5-10. 5. (tie) Hannon, B, 5-10.

100 - 3. Tyler Inzer, B, 11.37. 5. Josh Bowser, E, 11.41. 6. Hoehn, W, 11.42.

High hurdles - 1. Black, B, 14.83. 5. Brett Becker, E, 16.10. 6. Steve

Krutz, E, 16.25.

1,600 - 1. Matt Noonan, B, 4:36. 2. Aaron Slavin, E, 4:42. 3. Jewell, W, 4:52.3. 6. Glen Stansberry, B, 5:05.

4 x 100 relay - 2. Wellsville 44.2. 3. Baldwin 44.5. 4. Eudora 44.66.

Discus - 1. Josh Flett, W, 167-10 (meet record).

400 - 1. Zac Tyler, E, 51.5. 4. Barr, E, 53.6.

Intermediate hurdles - 3. Brian Harris, E, 42.45.

200 - 4. Tyler, E, 22.99. 6. Inzer, B, 23.05.

800 - 1. Black, B, 1:58.28. 2. Noonan, B, 1:59.38. 3. Slavin, E, 2:02.68.

3,200 - 1. Noonan, B, 10:31.92. 3. Stansberry, B, 10:56.5. 5. Jewell, W, 11:06.

4 x 400 relay - 1. Wellsville 3:27.88. 2. Eudora 3:28.2. 3. Baldwin 3:38.95.

Girls team scoring: Louisburg 115, Baldwin 107 1/2, Paola 78,

Gardner-Edgerton 73 1/2, Osawatomie 45, Wellsville 41, Prairie View 30, Spring Hill 15, Anderson County 13, Eudora 9.

Baldwin, Eudora, Wellsville placings

High jump - 2. Emily Brown, B, 5-2. 4. Jenny Durkin, E, 5-0. 5. Casey

Millstein, B, 4-10.

Long jump - 6. Brandi Abel, E, 15-8.

Discus - 6. Luce, W, 94-2.

4 x 800 relay - 1. Wellsville 10:22. 2. Baldwin 10:27.1.

High hurdles - 4. Millstein, B, 17.59.

100 - 4. Melanie Pelot, B, 12.83. 6. Whitney Bloss, W, 13.00.

1,600 - 1. Megan Noonan, B, 5:39. 2. Erica Ogle, B, 5:44. 3. Inglehart, W, 5:51.

Pole vault - 5. (tie) Jamie Lawrenz, B, 7-6.

4 x 100 relay - 1. Baldwin 51.82. 3. Wellsville 52.54. 6. Eudora 53.68.

Triple jump - 6. Millstein, B, 32-4.

Javelin - 1. Brown, B, 111-4.

Intermediate hurdles - 4. Tristyn Rutledge, W, 53.53. 5. Reed, W, 53.95. 6. Harris, B, 54.33.

800 - 1. Rachel Miles, B, 2:27.54. 4. Noonan, B, 2:34.32. 6. Fouts, W, 2:36.59.

200 - 4. Pelot, B, 27.19. 6. Rachel Abel, E, 27.5.

3,200 - 1. Noonan, B, 12:16.38. 2. Ogle, B, 12:22.3. 4. Inglehart, W, 12:58.25. 6. Jill Abel, E, 13:41.33.

4 x 400 relay - 3. Wellsville 4:16.67. 4. Baldwin 4:17.21. 6. Eudora 4:33.36.

400 - 1. Wendy Moore, W, 1:01. 6. Sarah Abel, E, 1:05.33.

Commenting has been disabled for this item.