Archive for Wednesday, May 24, 2000

High School Results

May 24, 2000

CLASS 4A REGIONAL

Friday at Tonganoxie

Top three automatically qualify for state

GIRLS

Team results

Gardner-Edgerton 111, Ottawa 83, Santa Fe Trail 76, Lansing 62, Baldwin 46,

Tonganoxie 42, KC Sumner 40, Perry-Lecompton 39, Eudora 22, Basehor-Linwood

11, Hiawatha 9, KC-Ward 8, KC-Piper 7, Spring Hill 2, Atchison 0.

Individual Results

Long jump - 1. Rayna Boyd, KCS, 16-9 1.2. 2. Molly Dumovich, KCW, 15-9 1/4.

3. Ashley Randle, KCP, 15-7 3/4. 4. Janae Nuspl, Bald, 15-5 1/2.

Javelin - 1. Chrissy Windsor, G-E, 106-3. 2. Amanda Coppoc, SFT, 103-6. 3.

Abby Schukman, Lan, 102-3. 4. Melissa Steel, Eud, 98-9. 5. Wendy Altman,

Tong, 97.9.

High jump - 1. Danielle McNaney, G-E, 5-2. 2. Jenny Durkin, Eud, 5-0. 3.

Bryce Downey, Tong, 4-10. 4. Casey Millstein, Bald, 4-8. 5. Amber Ross,

P-L, 4-6. 6. Kristina Ladas, Tong, 4-6.

Shot put - 1. Rachel Goetz, Ott, 36-10 3.4. 2. Shirley Berr, Ott, 33-0.50.

3. Jackie Corcoran, P-L, 32-4 3/4. 4. Cindy Davis, P-L, 31-11 3/4. 6.

Theresa Hager, SFT, 29-11.

Triple jump - 1. Nicole Harper, Lan, 32-9 1/2. 2. Casey Millstein, Bald,

31-6 1/4. 3. Bryce Downey, Tong, 31-5. 4. Laura McKena, Lan, 31-1.

Discus - 1. Rachel Goetz, Ott, 137-2. 2. Kristen Clark, G-E, 120-3. 3.

Karmel Powers, SFT, 109-10.0. 4. Cindy Davis, P-L, 101-10. 6. Amanda

Coppoc, SFT, 100-11.0.

Pole vault - 1. Angie Heffner, SFT, 11-6. 2. Emily Grier, Hiawatha, 7-6. 2.

Laura Kalkman, G-E, 7-6. 4. Rebecca Jeffries, P-L, 7-0. 4. Carlei Bryan,

G-E, 7-0. 6. Erin O'Brien, Tong, 6-6.

100 - 1. Rayna Boyd, KCS, 12.90. 2. Adia Bell, KCS, 13.0. 3. Arrika Reeder,

Tong, 13.00. 4. April Taylor, G-E. 5. Karly Brandt, SFT, 13.40.

100 high hurdles - 1. Danielle McNaney, G-E, 15.00. 2. Angie Heffer, SFT,

15.50. 3. Mistee Luna, Lan, 15.70. 6. Janae Nuspl, Bald, 16.30.

4x100 relay - 1. G-E, 53.10. 2. Tonganoxie, 53.50. 3. Baldwin, 53.60.

1600 - 1. Emily Chapman, Ott, 5:27.70. 2. Megan Noonan, Bald, 5:35.40. 3.

Kristy Morton, Ott, 5:40.40. 4. Danielle Burkdoll, G-E, 5:44.50. 5. Laura

Korb, Tong, 58.00.

400 - 1. Erika Kraus, SFT, 1:03.20. 2. Sheena Norris, Lan, 1:04.0. 3. Sarah

Abel, Eud, 1:04.30. 4. Kim Hunt, G-E, 105.40. 5. Kathryn Sylvester, Ott,

1:06.30.

300 hurdles - 1. Danielle McNaney, G-E, 46.20. 2. Angie Heffner , SFT,

48.20. 3. Adia Bell, KCS, 48.4. 4. Amber Kjelshus, G-E, 48.60. 5. Crystal

Strunk, P-L, 48.90. 6. Whitney Coen, Ott, 50.90.

800 - 1. Lindsey Dieterich, Ott, 2:24.20. 2. Katie Sheffield, Ott, 2:36.70.

3. Holley Kohlmeyer, P-L, 2:38.10. 4. Danielle Burkdoll (G-E) 2:4.70. 5.

Leslie Wurdeman, SFT, 2:42.90.

200 - 1. Danielle McNaney, G-E, 26.50. 2. April Taylor, G-E, 27.40. 3.

Arrika Reeder, Tong, 27.50. 4. Melanie Pelot, Bald, 27.80. 5. Karly Brandt,

SFT, 27.90.

3200 - 1. Megan Noonan, Bald, 12:09.10. 2. Kayln Fuller, Ott, 12:39.70. 3.

Courtney Thompson, SFT, 12:56.40. 4. Megan Hauver, Lan, 13:02.30. 5. Laura

Korb, Tong, 13:06.80

4x400 relay - 1. Lansing, 4:21.80. 2. SFT, 3:25.20. 3. P-L, 4:27.40. 4.

Eud, 4:33.30.

4x800 relay - 1. Ottawa, 10:36.3. 2. Lansing, 10:46.9. 3. P-L, 10:48.5. 4.

SFT, 11:00.8. 5. Tonganoxie, 11:32.70. 6. Baldwin, 11:42.3.

BOYS

Team results

Ottawa 101, Baldwin 89, Perry-Lecompton 83, Lansing 45, Gardner 44,

KC-Sumner 43, Atchison 40, Tonganoxie 32, Eudora 29, Santa Fe Trail 28,

Hiawatha 22, Spring Hill 21, Basehor-Linwood 0.

Individual Results

100 -1. Hosea Morgan, Lan, 10.90. 2. Greg Anson, G-E, 11.10. 3. Joe

Corcoran, P-L, 11.10. 4. Donnie Moore, Lan, 11.2. 5. Eric Corder, Ott, 11.3.

3200 - 1. Matt Noonan, Bald, 10:13.70. 2. Justin Marable, Hia, 10:18.0. 3.

Tim Shea, Lan, 10:18.90. 4. Tim Kleier, G-E, 10:23.20. 5. Cole Gladhart,

Bald, 10:29.50. 6. Cyrus Hall, Eud, 10:37.60.

110 high hurdles -1. Michael Nation, Ott, 15.10. 2. David Brittian, Atch,

15.4. 3. Paul Green, SFT, 15.70. 5. Steve Krutz, Eud, 16.40.

Discus - 1. Nick Robinson, G-E, 141-8. 2. Greg Wurdeman, SFT, 132-9. 3.

Eric Miller, Ott, 130-1. 4. Jared Karten, P-L, 126-3. 5. Hugh Murphy, Bald,

123-10.

300 hurdles - 1. Michael Nation, Ott, 38.90. 2. David Brittian, Atch, 40.2.

3. Ryan Hulings, SFT, 41.10. 4. Brian Harris, Eud, 41.60. 5. Brett Becker,

Eud, 41.80. 6. Paul Green, SFT, 42.50.

Triple jump -1. Eric Miller, Ott, 43-3/4. 2. Simon Gentry, P-L, 42 1/2 3.

Ben Cosman, Bald, 41-9 3.4. 6. Joey Holek, Tong, 39.5.

High jump -1. Eric Black, Bald, 6-0. 2. Ben Cosman, Bald, 6-0. 2. Kenton

Bratton, Atch, 6-0. 4. Scott Breuer, Tong, 5-8. 4. Cameron Babb, SFT, 5-8.

Shot put - 1. Hugh Murphy, Bald, 45-8. 2. Drew Harris, KCS, 45-7 1/2. 3.

Matt Wieshaar, Atch, 45-6 1/2. 4. Mike Cloud, P-L, 45-3 3/4. 5. Adam

Brooks, Ott, 45-3 1/2. 6. Jared Karten, P-L, 42-9.0.

Pole vault - 1. Tyler Wise, Tong, 13-0. 2. Sam Bonham, P-L, 12-6. 3. Cody

Showalter, Ott, 12-6. 4. Gary Freeman, P-L, 12-0. 5. Nate Cleveland, Eud,

11-0.

Javelin - 1. Eric Brown, Bald, 188-3. 2. Jerod Brooks, Ott, 177-3. 3. Billy

Wyrick, G-E, 173-5. 4. Jared Karten, P-L, 168-2. 6. Mike Cloud, P-L, 155-9.

Long jump - 1. Simon Gentry, P-L, 21-6. 2. Joey Holek, Tong, 20-6. 3. Ricky

Frierson, Lan, 20-3.50. 4. Soloman Brittian, Atch, 19-11. 6. Daniel

Sailors, P-L, 19-8.

4x800 relay - 1. Baldwin 8:23.70. 2. Tonganoxie, 8:26.30. 3. Hiawatha,

8:31.5. 4. SFT, 8:32.50. 5. Eudora, 8:41.6. 6. P-L, 9:07.0

4x100 relay - 1. Ottawa, 43.30. 2. P-L, 43.40. 3. Lansing, 44.40. 4.

Eudora, 44.50. 6. Baldwin, 46.0.

1600 - 1. Matt Noonan, Bald, 4:32.90. 2. Lewis Morrow, KCS, 4:4:33.6. 3.

Tim Kleier, G-E, 4:34.80. 4. Aaron Slavin, Eud, 4:35.80. 5. Tim Garrett,

Lan, 4:45.70. 6. Stephen Levins, Ott, 51.30.

400 - 1. Errol Moloto, Ott, 49.50. 2. Jahmil Foster, KCS, 50.9. 3. Jared

Swafford, P-L, 51.10. 4. Zac Tyler, Eud, 51.70. 5. Dusty Ingenthorn, P-L,

52.30. 6. Taylor Reed, Bald, 52.70.

300 hurdles - 1. Michael Nation, Ott, 38.90. 2. Tim Kleier, G-E, 2:00.6 3.

Ryan Hurlings, SFT, 41.10. 4. Brian Harris, Eud, 41.60. 5. Brett Becker,

Eud, 41.80. 6. Paul Green, SFT, 42.50.

800 - 1. Matt Noonan, Bald, 2:00.10. 2. Tim Kleier, G-E, 2:00.60. 3. Ryan

Stringer, Ott, 2:01.50. 4. Ryan Slater, Lan, 2:02.50; 5. Jordan Smith,

Tong, 2:04.30.

200 - 1. Errol Moloto, Ott, 22.30. 2. Jahmil Foster, KCS, 22.3. 3. Joe

Corcoran, P-L, 22.70. 4. Hosea Morgan, Lan, 22.70. 6. Jared Swafford, P-L,

23.00.

4x400 relay - 1. Ottawa, 3:26.20, 2. P-L, 3:28.30. 3. KCS, 3:32.60. 4. Eud,

3:33.30.

Commenting has been disabled for this item.